Segítőbeszélgetés, konfliktuskezelés (mediáció), művészetterápia, mint mentálhigiénés tanácsadás

 


   A tanácsadás inkább egy kapcsolatot jelent Kliens és Segítője között, amely szakmai alapokon nyugvó, bizalmas, biztonságos és elfogadó kapcsolat és amely során őszintén megoszthatjuk érzéseinket, gondolatainkat, fájdalmainkat, s érezni lehet Kliensként, hogy a Segítő elfogadó, őszinte, nyitott, hiteles és önazonos, szakmailag biztonságos és megtartó számunkra. Megtartó, azaz Kliensként nehéz érzéseinket kitéve is biztonságban tudjuk magunkat vele szemben, tudjuk, hogy a segítői kapcsolat elbírja ezeket, dolgozhatunk ezeken az érzéseken, felmerülő fájó témákon, mint a lelkünk akár több évtizedes gennyedző sebein. A Segítő nem ad tanácsot, ellenben kérdez, visszatükröz, segít tudatosítani, helyzeteket teremtve konfrontálhat bizonyos mértékben és semmiképpen sem bántó, ártó céllal, de mindvégig kísér és megtart, a saját kompetenciahatárait betartja.

   Mi a különbség mentálhigiénés szakember, művészeti terapeuta, pszichológus, szakpszichológus, pszichiáter és pszichoterapeuta között?

A pszichológus egy egyetem bölcsészettudományi karán Pszichológia tudományt tanulja és végzi el. Ő bölcsész.

A szakpszichológus a pszichológiai tanulmányait befejezett pszichológus, aki szakirányt választ (klinikai, szexuál, iskolai, krízis szaktanácsadó, mentálhigiénés, stb.) és annak megfelelően képződik tovább annak megfelelően, hogy milyen szakterületen kíván dolgozni.

A pszichiáter az az orvosi egyetemet végzett orvosszakember, aki pszichiátriai szakvizsgával rendelkezik és ők foglalkoznak betegség esetén a páciensek gyógyszerelésével.

A mentálhigiénés szakember alapvetően humán segítő szakot (pedagógus, szociálismunkás, orvos, stb.) végezett, legalább alapdiplomával rendelkező szakember, aki valamely egyetem bölcsészettudományi karán, általában és legjobb esetben sajátélmény-önismereti terápia (egyéni, páros, csoportos) végzése mellett saját életútját, annak éetútkríziseit, egyéni traumáit, személyiségfejlődésbeli és pszichoszociális fejlődésének szakaszait, belső konfliktusait, nehézségeit, személyes, archetipikus kapcsolatait megdolgozva szerez ismereteket és sajátít el módszereket, hogy a még nem klinikai szintű problémák esetén segítséget nyújthasson.

A művészeti terapeuta egy olyan segítő szakember, aki másoddiplomás képzés során olyan pszichoterápiás módszereket sajátít el, amelyek alkalmazása során a pszichoterápia módszere művészetek komplex alkalmazásával és alkotással egymás után, valamint feldolgozással, amely a pszichoterápiás módszer lényege, valósul meg. Lehet önálló és kiegészítő terápia is a Kliens/Páciens problémájának, betegségének súlyossága és mélysége szerint. Fontos, hogy a művészetterapeuta rendelkezzen sajátélmény- önismereti terápiás folyamattal, valamint tisztában legyen kompetenciahatáraival.

A pszichoterapeuta szakember a szakma csúcsa, azt gondolom. Szakpszichológusi végzettséggel, gyakorlattal, vagy szakorvosi végzettséggel és gyakorlattaal szerezhetik pszichoterápiás képzés után a legkomolyabb szakemberek a "pszichoterapeuta" címet.

Fontosnak tartom kiemelni, hogy a szakmai nívóm és professzionalitásom megtartása érdekében én azt a döntést hoztam a saját praxisomban, hogy a folyamatos képződés és önismereti terápia, valamint szupervízió (esetmegbeszélés) mellett, egyszerre maximum tizenöt Klienst fogadok, vállalok és kísérek. Amennyiben megtisztel bizalmával, bejelentkezését a bozzay.cecilia@gmail.com e-Mail címen fogadom. Időpontegyeztetésre hétfőn, szerdán és pénteken van lehetőség 10:00-14:00 között a +36-20/536-78-48 telefonszámon..

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése